קטגוריות
בעלי מקצוע

פיגום תקני

פיגום הוא מבנה זמני סביב אתר הבנייה. הפיגום תומך בעובדים במהלך הבנייה כדי שיוכלו לבנות ביתר יציבות ובטיחות. פיגומים גם מגנים על מבנים מפני נזקים מרוח, גשם, סופות וכו'.

מהו פיגום תקני?

מדובר על מבנה זמני הנמצא מחוץ או בפנים הבניין שהמטרה שלו היא לאפשר ביצוע של עבודות בניה ותיקון. מדובר על חלק חיוני בפרוייקטים בענף הבניה החל מבתים קטנים ועד בתים גדולים יותר. בעת עבודה עם פיגומים חשוב ביותר להקפיד ולמלא אחר הוראות בטיחות- הנהלים באים להבטיח כי העבודה תתבצע על הצד הטוב ביותר ותמנע תאונות עבודה. אפשר להפריד את הפיגומים למספר רכיבים עיקריים: זקפים, ישרים וסמוכות רוחב.

אילו הנחיות חשוב לבצע בעת העבודה עם פיגום תקני?

השימוש בפיגום עשוי להתאים למספר הרכבות ובנייה של מבנים. העבודה על פיגום עשוי להיות מסוכנת עבור עובדים ולכן חשוב ביותר להקפיד על ביצוע נהלים שונים במטרה למנוע פציעות של עובדים. על העובדים להכיר את הנהלים השונים על מנת לשמור על הבטיחות ולהכיר את הפיגום ולדעת כיצד הוא מתוכנן.

במסגרת העבודה עם פיגום תקני חשוב ביותר להקפיד על מספר הנחיות:

  • הזזה של מגדל פיגומים: בעת הזזה של מגדל פיגומים, חשוב ביותר להקפיד על הישארות של המגדל אנכי.ההכשרה מכסה נהלי בטיחות בסיסיים וחשובים כמו כיצד לעלות או לרדת מהפיגום. יתרה מזאת, על העובדים לקבל הכשרה בכל הקשור להגנה מפני נפילות והקמה ופירוק של פיגומים.
  •  העברה מעל השטח: נוסף על זאת, חשוב להקפיד על העברה של מגדל הפיגומים בצורה תקנית מעל שטח שאינו חלק.
  •  ציוד: אי אפשר להשאיר ציוד על הפיגום בזמן העברה. במידה והציוד ישתחרר הוא עשוי לפגוע באדם העומד מתחת וכן משקל החפצים עשוי לפגוע ביציבות וחוזק הפיגום.

יש להקדיש זמן לעבודת ההכנה

חשוב ביותר להקדיש זמן לעבודת ההכנה של הפיגום ולוודא כי הפיגום מחוזק בצורה הטובה ביותר- הרגליים של הפיגום מאונכים והמעקה יציב והפלטות יושבות במקום. שימו לב, עבודה עם קבלנים שאינם מנוסים מספיק ולא מורשים עשויה להוביל לתוצאה לא רצויה והחלקים של הפיגום שלא עברו בקרת איכות בידי מהנדסים מורשים. פיגום שלא עבר בקרת איכות מהווה סכנת חיים
פיגום תקני

תכנון המשקל כראוי

נוסף על כך, חשוב ביותר לתכנן את המשקל שהפיגום צריך לשאת בצורה נכונה ומדויקת ביותר. מדובר על אחד הדברים המרכזיים ביותר העשויים להשתבש במסגרת התכנון. הפיגום צריך להיות חזק מספיק כדי לשאת את המשקל הרצוי- במידה ולא הפיגום עשוי להתמוטט. מכאן, חשוב ביותר להימנע מניסיון להעמיס עובדים נוספים על המשקל במסגרת התכנון. יתרה מכך, חשוב ביותר להביא בחשבון את משקל ציוד העבודה.

הרכבה נכונה

זאת ועוד, על הפיגום להיות מורכב בצורה נכונה ולהתחבר לבניין בצורה מתאימה. במידה ונעשה שימוש בברזנט לצורך הגנה מפני פגעי הסביבה, הרי חשוב לוודא כי הוא מורכב נכון, אחרת הדבר עשוי לפגוע ביציבות של הפיגום להוביל לקריסה. משמעות הדבר כי הסוגרים בפיגום צריכים להיפתח ולהינעל בצורה חופשית במסגרת הנעילה חשוב לוודא כי הסוגרים נעולים בצורה הטובה ביותר. נוסף על כך, אין לעשות שימוש בחלקים מאולתרים במסגרת חיזוק המבנה אלא רק בחלקים אשר סופקו על ידי היצרן.

רגע לפני סיום

פיגום תקני נחשב למרכיב חיוני ביותר בענף הבנייה ולכן חשוב ביותר להביא בחשבון את ההנחיות השונות לשימוש בפיגום במסגרת הבנייה על מנת לוודא כי ההליך מתנהל בצורה הטובה ביותר ללא בעיות. מכאן, על העובדים להיות מודעים להנחיות השונות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *